Популарни Категории

Најново

Наш избор

Култура од мали нозе

ПОСЛЕДНИ НОВОСТИ

ПОВТОРНО ВО ПРОДАЖБА „Никаде без ќерка ми“ од Бети Махмуди со Вилијам Хофер

ПОВТОРНО ВО ПРОДАЖБА „Никаде без ќерка ми“ од Бети Махмуди со Вилијам Хофер

Филмуваната вистинска приказна за борбата на една мајка за своето дете повторно е на полиците #ВоСветотНаКнигите. По барање на читателите…

Прочитај повеќе...
Претставување на „8/4” од Сашо Димоски

Претставување на „8/4” од Сашо Димоски

Првото претставување на книгата „8/4” од Сашо Димоски ќе биде со изведбата на претставата „Сестрите Прозорови”, чиј коавтор е, на…

Прочитај повеќе...
Разговор со К. В. Гортнер за „Заветот на кралицата“

Разговор со К. В. Гортнер за „Заветот на кралицата“

Зошто се одлучивте да пишувате за Изабела од Кастилија? За првпат бев маѓепсан од Изабела додека ја пишував мојата прва…

Прочитај повеќе...
Која била Изабела од Кастилија? Главниот лик во „Заветот на кралицата“ од К.В.Гортнер

Која била Изабела од Кастилија? Главниот лик во „Заветот на кралицата“ од К.В.Гортнер

Секој што ќе се нафати да истражува за Изабела од Кастилија (попозната кај пошироката публика како Изабела) ќе биде истовремено…

Прочитај повеќе...

Нов наслов во светот на книгите „Животната приказна на Цилка“ од Хедер Морис

НЕЈЗИНАТА УБАВИНА Ѝ ГО СПАСИ ЖИВОТОТ, НО Ѝ ЈА ОСУДИ. Цилка имаше само шеснаесет години кога беше однесена во концентрациониот логор…

Прочитај повеќе...
Нов наслов во светот на книгите „Нормални луѓе“ од Сали Руни

Нов наслов во светот на книгите „Нормални луѓе“ од Сали Руни

НОРМАЛНИ ЛУЃЕ е роман за моќта на привлекувањето, за пријателството и за љубовта помеѓу луѓето. Приказната започнува од првиот разговор…

Прочитај повеќе...
Промоција на „Моето патување во Фантазија“

Промоција на „Моето патување во Фантазија“

Денес, во просториите на Владата на Република Северна Македонија беше промовирана збирката раскази и песни „Моето патување во Фантазија“, која…

Прочитај повеќе...
„Сведоштва од претседателскиот кабинет“

„Сведоштва од претседателскиот кабинет“

На 20 ноември 2019 г., во хотел Double Tree by Hilton, беше промовирана монографско-мемоарската публикација „Сведоштва од претседателскиот кабинет: моќта…

Прочитај повеќе...
Промовирана „Слова и согледби за Блаже Конески“

Промовирана „Слова и согледби за Блаже Конески“

Денес, 9 октомври 2019 г., во спомен-домот „Блаже Конески“ беше промовирана книгата „Слова и согледби за Блаже Конески“ од проф.…

Прочитај повеќе...
Која е Лукреција Борџија?

Која е Лукреција Борџија?

Лукреција Борџија е вонбрачна ќерка на папата Александар VI. За нејзината убавина е пишувано многу низ историјата. Свесна за својата…

Прочитај повеќе...

Известување за награден ракопис на РОМАНИЈАДА

ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА НАГРАДЕН РАКОПИС НА РОМАНИЈАДА По затворањето на РОМАНИЈАДА – конкурс за најдобар роман меѓу младите неафирмирани македонски автори…

Прочитај повеќе...
Подари љубов, подари вредност, подари книга

Подари љубов, подари вредност, подари книга

Книгата отвора безброј универзуми! За една книга да заживее потребно е да биде прочитана, затоа и Култура во период од…

Прочитај повеќе...
Катерина Медичи, владетелката која го промени текот на француската историја

Катерина Медичи, владетелката која го промени текот на француската историја

Катерина Медичи е ќерка на Лоренцо II Медичи, фирентинскиот мецена, и една од најважните ликови во италијанската историја. Покрај несреќната…

Прочитај повеќе...
Ателјето на Монмартр раскажува незаборавна приказна

Ателјето на Монмартр раскажува незаборавна приказна

Дејствието на книгата, главно сместено во Париз, говори за безвременскиот шарм на овој град, за неговиот боемски дух, за вистинската…

Прочитај повеќе...
Дали и на умот му е потребна детоксикација?

Дали и на умот му е потребна детоксикација?

Додека зборувам, создавам Абракадабра на арамејски значи „додека зборувам, создавам“, било да сме свесни за тоа или не, свесно или…

Прочитај повеќе...
8 МАРТ во КУЛТУРА

8 МАРТ во КУЛТУРА

Попуст во Култура! Од 6 до 8 март 20% попуст на изданијата на Култура + 10% клупски попуст! Попустот важи…

Прочитај повеќе...
Промоција на „Желбите не ги пишуваат романите“

Промоција на „Желбите не ги пишуваат романите“

Драги читатели, Ве покануваме на 5 март 2019г. во нашата книжарница, од 12 до 18 часот на пријатно дружење со…

Прочитај повеќе...
Исповедите на Марија Фјодоровна

Исповедите на Марија Фјодоровна

До овој ден, сто години од крајот на нивното царско владеење, тие потсетуваат на прекрасни фустани и скапоцени смарагди, зимски…

Прочитај повеќе...
Конкурс за најдобар роман меѓу младите неафирмирани македонски автори – Романијада 2019

Конкурс за најдобар роман меѓу младите неафирмирани македонски автори – Романијада 2019

Водени од желбата да се поттикне креативната мисла кај младите, а исто така да им дадеме шанса на младите домашни…

Прочитај повеќе...
„Главен удар“ нова книга од Сандра Браун во Култура!

„Главен удар“ нова книга од Сандра Браун во Култура!

Сандра Браун е една од најбараните авторки во светот, токму заради тензичната неизвесност и возбудливиот начин на кој ги раскажува…

Прочитај повеќе...
Промоција на „Сè уште мислам на тебе“ нов роман на Адел Паркс на 12-ти септември во Култура!

Промоција на „Сè уште мислам на тебе“ нов роман на Адел Паркс на 12-ти септември во Култура!

Уште еден роман на популарната авторка Адел Паркс пристигна кај нас. „Сè уште мислам на тебе“ е роман полн со…

Прочитај повеќе...
„НОЌ НА ЗЛАТНАТА ПЕПЕРУТКА“ нова книга на Тарик Али од 15.08.2018 во Култура!

„НОЌ НА ЗЛАТНАТА ПЕПЕРУТКА“ нова книга на Тарик Али од 15.08.2018 во Култура!

Тарик Али е Пакистанец, поточно Панџаби Пакистанец. Покрај тоа што на светот му е познат како личност од филмскиот свет,…

Прочитај повеќе...
Промоција на  „Ајде погледни ме сега“, новото дело на Миранда Дикинсон и попуст на сите нејзини книги

Промоција на „Ајде погледни ме сега“, новото дело на Миранда Дикинсон и попуст на сите нејзини книги

Позната по своите љубовни приказни, оваа авторка со шест нејзини дела била на врвот на Сандеј Тајмс за најпродавани книги.…

Прочитај повеќе...
Промоција на „Приватни скандали“, новиот роман на Нора Робертс на 29.06.2018 во Култура

Промоција на „Приватни скандали“, новиот роман на Нора Робертс на 29.06.2018 во Култура

Нора Робертс е еден од најпродаваните автори со издадени над 220 книги и  ја заслужува титулата омилен романсиер на Америка,…

Прочитај повеќе...
Нов политички трилер на Санта Аргирова, „Времето на Перонов“ со промоција на 27.04.2018 година

Нов политички трилер на Санта Аргирова, „Времето на Перонов“ со промоција на 27.04.2018 година

Промоцијата на новиот политички трилер на Санта Аргирова во издание на ИП Култура ќе се одржи во петок на 27-ми…

Прочитај повеќе...
„ОД ДЛАБОЧИНИТЕ НА МОРЕТО“ монографија за морскиот свет од македонски професионален готвач со промоција на 18-ти април

„ОД ДЛАБОЧИНИТЕ НА МОРЕТО“ монографија за морскиот свет од македонски професионален готвач со промоција на 18-ти април

„ОД ДЛАБОЧИНИТЕ НА МОРЕТО“ монографија во која подетално и сликовито е претставен дел од морскиот свет на Јадранот кој е…

Прочитај повеќе...