ФИКСЕН ПОПУСТ

Ангели и демони

     Професорот Роберт Ленгдон, прочуениот симболог од Харвард, е повикан од директорот на свет­ски ­познатата, швајцарска истражувачка ус­та­нова ЦЕРН

480 ден.
Брз преглед
ФИКСЕН ПОПУСТ

Паѓање

Штотуку се качивте на летот за Њујорк. Во авионот освен вас има уште сто четириесет и три патници. Она што

392 ден.
Брз преглед
ФИКСЕН ПОПУСТ

Книгата на изгубени имиња

Најпродавана книга според Њујорк тајмс инспирирана од вистински настани за животот на фалсификаторите на документи во време на Втората светска

400 ден.
Брз преглед
ФИКСЕН ПОПУСТ
ФИКСЕН ПОПУСТ

Приказни полни со надеж

Тетовирачот од Аушвиц е една од најпродаваните книги на 21-от век. Сега, во најновата книга, Хедер Морис ни претставува инспиративен

360 ден.
Брз преглед
ФИКСЕН ПОПУСТ

Ти си мојот живот

…Ја позеде со растреперени раце и треперлив глас, извика. – Кај си, сон- це на мама. Кај си, среќо моја.

280 ден.
Брз преглед

Жените од замокот Лафајет

Повеќето замоци биле заштитувани од мажи. Овој замок е од жени. Приказна за прекрасниот замок Лафајет, од средиштето на Франција,

650 ден.
Брз преглед
ФИКСЕН ПОПУСТ

Ноќниот портрет

Возбудлив историски роман за создавање на една од најпознатите слики на Леонардо да Винчи, Портретот на дамата со хермелин и

392 ден.
Брз преглед
ФИКСЕН ПОПУСТ

Исповедта на акушерката

Роман раскажан со многу чувствителност и остроумност, „Исповедта на акушерката“ ќе ве натера ноќта да ја претворите во ден. Драга

360 ден.
Брз преглед
ФИКСЕН ПОПУСТ

Се сакаме кога никој не гледа

Нивната љубов е стара колку и приказната за неговото пронаоѓање. Нивната приказна започна, но никогаш не заврши. Единствената работа која

240 ден.
Брз преглед
ФИКСЕН ПОПУСТ

Соба 610

Колку може еден човечки ум да биде непредвидлив? Непозната жена го пријавува нејзиниот сопруг за исчезнат, по изминати триесет часа.

280 ден.
Брз преглед
ФИКСЕН ПОПУСТ

Море од спомени

Кога Кендра првпат ја посетува својата болна баба, таа ја замолува да ја запише нејзината приказна, пред да ја заборави…

392 ден.
Брз преглед

Проверување и оценување знаења на ученици – Прирачник

…Во оваа книга со научни истра­жувања, со практичен и со методички прис­тап е направен краток осврт на про­верувањето и оценувањето,

250 ден.
Брз преглед

Сведоштва од претседателскиот кабинет (е-книга)

Бидете внимателни што посакувате, може да стане реалност. Тоа ми се случи токму мене. Оваa книга е сведоштво за една

3.636 ден.
Брз преглед
ФИКСЕН ПОПУСТ

Testimonies from the presidential cabinet (e-book)

Be careful what you wish for, it might just come true! It exactly happened to me. This book is a

2.545 ден.
Брз преглед
ФИКСЕН ПОПУСТ

Мојот живот, мојата судбина

Желбата на Ана да се омажи за Војдан се оствари, иако знаеше дека тој не ја сака. Ана мислеше дека

280 ден.
Брз преглед
ФИКСЕН ПОПУСТ

Клубот на убиства во четврток

Брилијантна четворка со неколку скриени трикови во ракавите; Жена полицаец со својот прв голем случај; Брутално убиство. Во едно мирно

400 ден.
Брз преглед
ФИКСЕН ПОПУСТ

На маса со волкот

Интернационалeн бестселер заснован на мрачна вистинска приказна што покренува провокативни прашања за соучесништво, вина и преживување. Тие го нарекоа „Дувло

360 ден.
Брз преглед
ФИКСЕН ПОПУСТ

Големи лаги во мал град

Чејмберлен, докажан раскажувач на неверојатни приказни, ги држи читателите во неизвесност со приказна што ги поврзува историјата и сегашноста со

400 ден.
Брз преглед
ФИКСЕН ПОПУСТ

Семејството на горниот кат

Роман на Лиса Џул, бестселер автор на „Њујорк тајмс“, приказна за минатото на едно семејство, чии закопани тајни се закануваат

392 ден.
Брз преглед

МАКЕДОНСКАТА ЛИТЕРАТУРА И МАКЕДОНСКИОТ ЛИТЕРАТУРЕН ЈАЗИК

…Блаже Конески со вистински усет за македонскиот јазик, јасно, конкретно, одговорно и блажеконески ја завршува книгата: „Ние сега ја основавме

250 ден.
Брз преглед

Барање на бога

„…Вера Стојчевска Антиќ животот го разбира како потрага по Бога, како постојан повик за натпревар во добрината и доблеста, каде

300 ден.
Брз преглед
ФИКСЕН ПОПУСТ

Сопругата на винарот

„Љубов и предавство, простување и спас, се преплетуваат во приказната на овој прекрасен роман сместен среде лозјата на Шампањ во

400 ден.
Брз преглед
ФИКСЕН ПОПУСТ

Последната кралица

Хуана од Кастилија, последната кралица со чиста шпанска крв што го наследи престолот на својата земја, со векови е енигматична

440 ден.
Брз преглед
ФИКСЕН ПОПУСТ

Синџирот

Кога една мајка е мета на опасна група луѓе, таа мора да стори злосторство за да ја спаси својата киднапирана

400 ден.
Брз преглед