SKAZNI

ИСБН: 978-9989-32-996-8

СКАЗНИ ОД ДВОРЕЦОТ НА КНИГИТЕ

Автор:

150 ден

Издавач: Култура, 2018 година
Мек повез, 96 стр.
Илустрации Томе Манески 

In stock

Compare
SKU: 978-9989-32-996-8 Categories: ,

Description

Авторката за првпат ја почуствувала искрата да ја напише „Сказните од дворецот на книгата“ кога ја посетила Имагинарната библиотека организирана во рамките на Фестивалот на детето во Шибеник, Хрватска во мај 2007 година. Првата изложба била организирана во 2006 година од Меѓународната библиотека за деца и млади од Минхен, Германија, а идејата се зародила кај група илустратори од Франција.
Авторката на сказните од оваа книга често го прелистуваше каталогот на изложбата и своите идеи прво ги скицираше, или ги пишуваше во својот бележник, и на крај посака да им ги подари на читателите.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “СКАЗНИ ОД ДВОРЕЦОТ НА КНИГИТЕ”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *