Американската авантуристка

Приказната за Џени Џером Черчил, мајката на Винстон Черчил, наследничка родена во Њујорк, која секогаш го живеела животот по свои

650 ден.
Брз преглед

Ветувањето на пчеларот

Со скршено срце и со надеж за нов почеток, Аби Ховс заминува на работа во внатрешноста на Франција,во близина на

490 ден.
Брз преглед

Ангели и демони

     Професорот Роберт Ленгдон, прочуениот симболог од Харвард, е повикан од директорот на свет­ски ­познатата, швајцарска истражувачка ус­та­нова ЦЕРН

600 ден.
Брз преглед

Паѓање

Штотуку се качивте на летот за Њујорк. Во авионот освен вас има уште сто четириесет и три патници. Она што

490 ден.
Брз преглед

Книгата на изгубени имиња

Најпродавана книга според Њујорк тајмс инспирирана од вистински настани за животот на фалсификаторите на документи во време на Втората светска

500 ден.
Брз преглед

Приказни полни со надеж

Тетовирачот од Аушвиц е една од најпродаваните книги на 21-от век. Сега, во најновата книга, Хедер Морис ни претставува инспиративен

450 ден.
Брз преглед

Ти си мојот живот

…Ја позеде со растреперени раце и треперлив глас, извика. – Кај си, сон- це на мама. Кај си, среќо моја.

350 ден.
Брз преглед

Жените од замокот Лафајет

Повеќето замоци биле заштитувани од мажи. Овој замок е од жени. Приказна за прекрасниот замок Лафајет, од средиштето на Франција,

650 ден.
Брз преглед

Ноќниот портрет

Возбудлив историски роман за создавање на една од најпознатите слики на Леонардо да Винчи, Портретот на дамата со хермелин и

490 ден.
Брз преглед

Исповедта на акушерката

Роман раскажан со многу чувствителност и остроумност, „Исповедта на акушерката“ ќе ве натера ноќта да ја претворите во ден. Драга

450 ден.
Брз преглед

Се сакаме кога никој не гледа

Нивната љубов е стара колку и приказната за неговото пронаоѓање. Нивната приказна започна, но никогаш не заврши. Единствената работа која

300 ден.
Брз преглед

Соба 610

Колку може еден човечки ум да биде непредвидлив? Непозната жена го пријавува нејзиниот сопруг за исчезнат, по изминати триесет часа.

350 ден.
Брз преглед

Море од спомени

Кога Кендра првпат ја посетува својата болна баба, таа ја замолува да ја запише нејзината приказна, пред да ја заборави…

490 ден.
Брз преглед

Мојот живот, мојата судбина

Желбата на Ана да се омажи за Војдан се оствари, иако знаеше дека тој не ја сака. Ана мислеше дека

350 ден.
Брз преглед

Клубот на убиства во четврток

Брилијантна четворка со неколку скриени трикови во ракавите; Жена полицаец со својот прв голем случај; Брутално убиство. Во едно мирно

500 ден.
Брз преглед

На маса со волкот

Интернационалeн бестселер заснован на мрачна вистинска приказна што покренува провокативни прашања за соучесништво, вина и преживување. Тие го нарекоа „Дувло

450 ден.
Брз преглед

Големи лаги во мал град

Чејмберлен, докажан раскажувач на неверојатни приказни, ги држи читателите во неизвесност со приказна што ги поврзува историјата и сегашноста со

500 ден.
Брз преглед

Семејството на горниот кат

Роман на Лиса Џул, бестселер автор на „Њујорк тајмс“, приказна за минатото на едно семејство, чии закопани тајни се закануваат

490 ден.
Брз преглед

Сопругата на винарот

„Љубов и предавство, простување и спас, се преплетуваат во приказната на овој прекрасен роман сместен среде лозјата на Шампањ во

500 ден.
Брз преглед

Последната кралица

Хуана од Кастилија, последната кралица со чиста шпанска крв што го наследи престолот на својата земја, со векови е енигматична

550 ден.
Брз преглед

Синџирот

Кога една мајка е мета на опасна група луѓе, таа мора да стори злосторство за да ја спаси својата киднапирана

500 ден.
Брз преглед

Варшавскиот протокол

Од мирните канали на Бриж, до елегантните простории на „Кралскиот замок Вавел“, и длабоко под земјата во античкиот полски рудник

550 ден.
Брз преглед

13 минути

Прогласена „најдобра книга“ за млади за 2016 година од ТЕЛЕГРАФ Не се сеќавам како завршив во студената вода, но ова

490 ден.
Брз преглед

Разговори со пријатели

ДЕСЕТ НАЈДОБРИ КНИГИ ЗА 2017 ГОДИНА СПОРЕД VOGUE ДЕСЕТ НАЈОМИЛЕНИ КНИГИ НА ГОДИНАТА СПОРЕД SLATE НАЈДОБРИ КНИГИ ОД ЖЕНСКИ АВТОРИ

450 ден.
Брз преглед

Незадоволна

„Ова не треба да биде вака, ова треба да бидепоинаку“, зборува некој глас во мене. „Ова не е доволно, од

350 ден.
Брз преглед

Дарбата на кројачката

Од авторот на бестселерите „Море од спомени“ и „Ветувањето на пчеларот“ доаѓа една привлечна приказна за три млади жени кои

490 ден.
Брз преглед