a-pokolenieto-na-sizif

ИСБН: 978-9989-32-738-4

Поколението на Сизиф

Автор:

199 ден

Издавач : Култура
Година : 2014
Формат : мека
Страници : 321


Најновиот ракопис на современиот македонски романсиер Владимир Попов каде самото дејствието е поставено во едно тешко и трауматично време од почетокот на минатиот век се до почетокот на педесетите години. Од речиси реалистичка појдовна основа се гради дејствието симболички кажано во градбата на главниот јунак Никифор, кој е сведок и учесник во трагиката на настаните и токму преку тој лик авторот успева вешто да ја слика тегобната низа на историскиот мрак кој се надвива над ова парче земја наречена Македонија.

На залиха

Compare
Шифра: 978-9989-32-738-4 Категорија:

Рецензии

Сеуште нема рецензии

Биди првиот кој ќе напише нешто за “Поколението на Сизиф”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *