a-nigdina

ИСБН: 978-9989-32-333-Х

Нигдина

Автор:

130 ден

Издавач : Култура
Година : 2003
Формат : мека
Страници : 313


Прекрасен роман за човечки судбини во виорот на најновите настани на овие балкански простори. Приказната во “Нигдина” на авторката Светлана Велмар – Јанковиќ се базира делумно на писмената кореспонденсција помеѓу братот Вељо од Америка и сестрата Марија од Белград, во 1999, годината кога НАТОја бобмардираше Југославија. “Нигдина” е еден вид семејна сага која Велмар – Јанковиќ ја започнува со романот “Лагум” (објавен во 1990 година), приказна за старо белградско интелектуално семејство од онаа предвоена, од пред Втората светска војна, Југославија.

Нема на залиха

Compare
Шифра: 978-9989-32-333-Х Категорија:

Рецензии

Сеуште нема рецензии

Биди првиот кој ќе напише нешто за “Нигдина”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *