a-masonski-mozaik

ИСБН: 978-9989-32-674-5

Масонски мозаик

Автор:

1,000 ден

Издавач : Култура
Година : 2012
Формат : тврд повез
Страници : 280


Книга која на современ начин, со поглед од 21от век, нуди сеопфатни одговори, лични коментари и толкувања за вечните прашања и дилеми – што е Масонеријата!? кога се започнало!? обзнанување, еволуција и ширење на спекулативната или мисловната Масонерија; различни Обединенции, Редови и “степени”; анти-масонски теории, конспирации и фанатични противници; Масонеријата и религијата, политиката и општествата; Масоните како безвременска духовна аристократија на човештвото; “Сина Масонерија”, масонска Ложа, хиерархиска организираност и ритуална работа во “Отворена Ложа”; масонска филозофија, иницијациски Ред, езотерија, симболизам..

Нема на залиха

Compare
Шифра: 978-9989-32-674-5 Категорија:

Рецензии

Сеуште нема рецензии

Биди првиот кој ќе напише нешто за “Масонски мозаик”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *