a-lisecot-mladozenec

ИСБН: 978-9989-32-237-6

Лисецот младоженец

Автор:

100 ден

Издавач : Култура
Година : 2001
Формат : мека
Страници : 71


Во книгата под наслов ,,Лисецот младоженец” опфатени се сказни, легенди и преданија на јужноамериканските народи и на поголемиот дел од народите на Пацификот – народите на Австралија, на Нов Зеланд, на Папуа Нова Гвинеја, на Филипини и на Хаваите. Овој избор е дополнет и со сказни на Црнците што живеат таму. Стотици илјади, па и милиони Црнци биле префрлени во земјите на Латинска Америка како робови за да ги заменат индијанците во земјоделските работи по големите плантажи.

На залиха

Compare
Шифра: 978-9989-32-237-6 Категорија:

Рецензии

Сеуште нема рецензии

Биди првиот кој ќе напише нешто за “Лисецот младоженец”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *