Попуст!
a-kako-orson-me-brkase

ИСБН: 978-9989-32-6851

Како Орсон Велс ме бркаше по улиците на Мостар

Автор:

190 ден 100 ден

Култура
2012
мека
408


 

Името и делото на Коле Ангеловски е вградено во културното битие на македонскиот народ. Уметничкиот израз на Коле Ангеловски се карактеризира во три вземно-поврзани уметнички правци: како театарски и филмски актер, како театарски и филмски режисер и сценарист и како писател и раскажувач. Животниот и творечки опус на Коле Ангеловски е разновиден, динамичен и многу плоден. Тој е човекот кој го мина патот од филмски, актер во театарот, за да се определи за режијата како професија во која може да дојде до израз сета негова имагинација. Тој е уште познат и како писател, драматург, публицист и културен работник.

На залиха

Compare
Шифра: 978-9989-32-6851 Категорија:

Рецензии

Сеуште нема рецензии

Биди првиот кој ќе напише нешто за “Како Орсон Велс ме бркаше по улиците на Мостар”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *