a-beloto-ciganche

ИСБН: 978-9989-32-242-2

Белото циганче

Автор:

100 ден

Издавач : Култура
Година : 2001
Формат : мека
Страници : 158


Во книгата се работи за едно дете кое било оставено за време на војната во некое село. Додека бегале од окупаторот, група Роми (((Роми)) го пронашле и го одгледале. Момчето се викало Таруно и немало никаква врска со Циганите, но научило да ги почитува нивните обичаи, научило како да преживее, да заработи за живот плетејќи кошници. Имал пријатели – Цигани и не судел по бојата на кожата туку по карактерот. Останатите луѓе едноставно не го поднесувале Таруно и го викале Белото циганче. Tој бил срамежлив. Неколкупати се обидел да се спротистави на селските деца но секогаш завршувал во небрано. Таруно имал убав бел коњ по име Белка.

In stock

Compare
SKU: 978-9989-32-242-2 Category:

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Белото циганче”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *