Добитникот на Романијада 2018 ќе биде објавен за време на Саемот на книгата

Ги известуваме учесниците во конкурсот за најдобар роман меѓу младите неафирмирани македонски автори Романијада 2018 дека добитникот ќе биде соопштен за време на Саемот на книгата, кој ќе се одржи од …

Промоција на новиот роман на Милијана Павловска „За тебе љубов моја“ на 06.03.2018 во Култура

Има напишано 15 романи, а нејзиниот последен роман „За тебе љубов моја“ својата промоција ќе ја има на 6-ти март, во книжарницата Култура.  Милијана Павловска е родена 1951 година во …

Промоција на новата книга на Адел Паркс „Странецот во мојот дом“ на 21-ви февруари во Култура

После „Мажи“, „Чевлите на другата жена“ и „Game over“ македонската читателска публика ќе има можност да чита уште една книга од популарната британска писателка Адел Паркс. Промоцијата на новата …

Новата книга на Џени Хан „П.С. Сѐ уште те сакам“ од 12.02.2018 во Култура

Интересни и романтични приказни кои младите ги обожаваат се специјалност на Џени Хан, која многу брзо во својата писателска кариера се најде на листата на најпродавани автори на „Њујорк …

„Со љубов од Париз“ новата книга на Александра Потер од 5-ви февруари во продажба

Магичен роман за секоја девојка која некогаш ја сонувала блескавата светлина на Париз и љубовта која трае цел живот… „Со љубов од Париз“ на мајсторката за љубовни комедии од 5-ти февруари …

Промоција на „Траен изворник“ и гостување на авторката Вера Стојчевска Антиќ на 31-ви јануари во книжарницата Култура

На 31-ви јануари во книжарницата Култура ќе се одржи промоција на новата книга на авторката Вера Стојчевска Антиќ, „Траен изворник“. Во нејзината предходна книга „Мојот професор пророк“ беше претставен книжевниот опус на …

Празничен попуст во книжарницата Култура

Традиционално, како и секоја година, Култура има предновогодишни попусти на своите изданија.  Празничната еуфорија полека започнува, а празниците се одличен период да подарите книга, затоа ве покануваме во нашата …

Промоција на „Емотивен манипулатор“ на Ксенија Николова на 13.12.2017 во Интермецо

Со особено задоволство авторката Ксенија Николова и ИП Култура ве покануваат на промоцијата на „Емотивен манипулатор“, нејзиното четврто дело. Промоцијата на книгата ќе се одржи во среда, на 13.12.2017, …

РОМАНИЈАДА – Конкурс за најдобар роман меѓу младите неафирмирани македонски автори за 2018 година

Водени од желбата да се поттикне креативната мисла кај младите, а исто така да им дадеме шанса на младите домашни автори да се промовираат, и особено охрабрени од досегашниот …

Гостувања на македонски автори на Традиционалниот ноемвриски саем на Култура

Во роденденскиот месец на ИП Култура, од 14 до 25 ноември се одржува Традиционалниот ноемвриски саем, на кој имаме многу промоции, гостувања и големи попусти.  Во последните пет дена …