Прикажување на сите 10 резултати

Попуст!

СКРИЕНИ БОГАТСТВА

500 ден 450 ден

Издавач : Култура
Година : 2017
Страници : 536

Попуст!

Лажго

550 ден 495 ден

Издавач : Култура
Година : 2016
Страници : 616

Попуст!
Нема на залиха

Внатрешно нишало

150 ден 135 ден

Издавач : Култура
Година : 2008
Страници : 203

Нема на залиха
Попуст!

Втора жена во харемот

350 ден 315 ден

Издавач: Култура
Година : 2013
Формат : мека
Страници : 214


Шармантен каков што го познаваме од концертите, од интервјуата, како (кант)автор и изведувач, словенецот Зоран Предин и како писател на збирка интересни и забавни патописи, анегдотни и рептроспективни записи обединети во неговата прва книга преведена на македонски јазик „Втора жена во харемот“.
Во прозното дело преку забавниот стил Зоран Предин потврдува дека е духовит, сериозен, наивен и мудар, емотивен човек кој настојува да ужива во животот како уметник кој допира до широката публика, притоа успева да им се допадне без додворување, неизневерувајќи го достоинството.

Дваесет и три поглавја не водат низ родителско-туристичко и музичко патување преку Марибор, Љубљана, Загреб, Сараево, Винковци, Битола, Охрид, Ниш, Прилеп, Струга, Лимски канал, Хвар…. до САД, Грузија, Австралија, Ирска, Франција, Чешка, Турска,
Кенија, Шкотска, Велика Британија… Зоран Предин успева искрено и отворено да ја препознае убавината на природата, жената, музиката, обичаите и човечкиот дух, дури и како судија на циркусот наречен Евросонг (Даблин, 1997), чии музички императиви го наведоа да ги напише најогорчените страници на книгата.

Не станува збор за автобиографија, туку станува збор за патописни линии обединеди низ цртички и белешки од случувања наменети за сопствено памтење. Независно дали е убод од оса во левиот тестис или (можната) средба со Елизабета II, Предин за себе и за своите особености, животниот и уметничкиот пат, од она што е креативно создаден, зборува поописно и поимпресивно од многу други автори на дебели биографии за некој музичар или бенд. На дваест и пет страници за „Приказна за Лачни Франц“ успева да го долови моментот на создавање и трасирање на кариерата на овој авагарден југословенски рок состав од осумдесеттите години, преку одлични коментари, забелешки и проценки, напишани од бесценети и единствени позиции на инсајдер и главен автор, кој на емотивен, субјективен и реален начин го претставува заедничкиот дух на еден фронтмен на југословенскиот нов бран кој дебитираше со „Икебана“ во 1981, еден од најдобрите албуми во тоа време.

Попуст!

Скинат ѓердан

300 ден 270 ден

Издавач : Култура
Формат : 13,5 х 20 см.
Страници : 310


На семејната прослава на дваесет и петтата годишнина од бракот Стојан на сопругата Злата и подарува ѓердан од охридски бисери.

Среќата и хармонијата во семејството траат до оној момент кога Злата пред вратата од станот на 1-ви јануари наоѓа машко бебе оставено во кошница, го внесува бебето внатре и го буди мажот. Од глетката на Стојан му се слошува. Последните негови зборови што и ги упатува на Злата во болницата се дека бебето е негов син.

Стојан умира. Злата се онесвестува. Кога се враќа дома од болницата застанува пред огледалото и го гледа ѓерданот. Во еден момент го повлекува со раката, тој се кине, а бисерите се разлетуваат по собата.

Од тој момент започнува нејзината вистинска борба за своите четири ќерки и за синот на нејзиниот маж. Вистината за Ангел вешто ја крие од ќерките иако во меѓувреме го посвојува.

Секоја од ќерките оди по својот пат…

Но ништо не останува скриено. Кога Ангел се разболува од леукемија една од неговите полусестри донира коскена срцевина и му го спасува животот. Тогаш се излегува на виделина…

СКИНАТ ЃЕРДАН е блескав роман со емотивно силен поглед
на црно-белите патеки во животот на ликовите.

Попуст!

Невработена

390 ден 351 ден

Издавач : Култура
Формат : 13,5 х 20 см.
Страници : 252


Остар, нежен и смешен, овој брилијантен роман кој е деби на Лиса Овен не е само приказ­на за животот и тоа како главната херо­и­на доаѓа до својата разрешница туку е и ро­ман кој ги поставува прашањата кои ние ни­ко­гаш не сме се осмелиле гласно да ги изговориме.

Клер Фланели ја напушти својата работа со цел да ја најде нејзината вистинска вокација – сето ова би било во ред ако Клер знаеше што бара и каде да бара, но пред сѐ таа требаше да се пронајде себеси.

Додека за сите околу неа се чинише дека нивните животи се под целосна контрола, Клер се најде себеси како тоне под притисокот на проблемите и се прашувате како успеа да не се распадне.

Попуст!

Исчистени души

250 ден 225 ден

Издавач : Култура
Формат : 13,5 х 20 см.
Страници : 162


Еден аманет кој под многу чудни, неочекувани околности ќе се оствари. Исполнувањето на аманетот носи нови средби и спомени од минатото, притоа полека чистејќи ги душите на членовите од двете семејства што некогаш биле тесно поврзани. Чистењето на душите од тагата, болката, открива скриена љубов што сѐ уште и после толку многу години се топли на првите искри. Сегашноста исполнета со радост, среќа, љубов, но и со верба, свесно го потиснува минатото подавајќи и рака на иднината.

Роман кој уште од првата страница ќе ве повика на одлично патување. Приказна која се чита во еден здив, но останува вечно запишана во вашата меморија.

Попуст!

Од магла на југ до месечина на север

299 ден 269 ден

Издавач : Култура
Година : 2015
Формат : мека
Страници : 372


Романот претставува спој на сите светови на авторот, каде искуството од професионалниот ангажман го користи за да креира стил кој е конкретен, концизен и со цел на читателот да му се доловат сите чувства на едноставн начин што ќе го направи неизбежно соживувањето на читателот со приказната и ликовите. Инспириран од историските настани на 20тиот век, како и од вековната човекова борба за остварувањето на своите соништа и идеали, романот ќе го прошета читателот низ многу светли и темни улици и сцени, каде ќе биде прикажана природата на човечкото битие од љубов и топлина до брутални злосторства кои ќе го занемат читателот.

Попуст!

Бури во срцето

299 ден 269 ден

Издавач : Култура
Година : 2016
Формат : 13,5 х 20 см.
Страници : 208


Потресна приказна за жена која не ја сфатила опаснoста од пловењето на отворено море, па запловила во немирните води со пропустлив појас за спасување. Роман за копнежот на една жена
по забранетата љубов, и за мајка која по една кобна грешка останува и без децата. Една животна приказна за жена на која животот сурово и го наплатил гревот.

Попуст!

Кога се заљубив

450 ден 405 ден

Издавач: Култура
Година : 2015
Формат : мека
Страници: 426


Бајка која почнува со бакнеж во Њујорк. Но што се
случува кога бајката засекогаш исчезнува? Приказна за Елси Мејнард и нејзиниот
сосема нов живот за кој никогаш не сонувала дека ќе го има.

Од формирање на хор што не наликува на ниту еден друг,
во кој членува поранешната рок ѕвезда на 80-тите, Вуди Џенсен, па до сè
поголемото опирање повторно да се состанува со некого, Елси влегува во една
непозната иднина која може да го вклучи неодоливиот дизајнер Оли Хогарт, човек
кој е подготвен да го освои нејзиното срце. Елси верува дека го прави
најдоброто во нејзиниот живот и покрај престојните проблеми, предизвици и
повремените фрустрации, преточени во едно име Торин Стујарт што изгледа дека е
секаде.

Но тогаш срцепарателно барање ја води во Париз последната точка на најважната животна листа
што ја остава зад себе нејзиниот сопруг.

Ќе може ли Елси да го направи последниот чекор и да го
остави нејзиното минато зад себе? Придружете се во борбата на Елси да започне
одново, придружете се на нејзиниот татко, новоформираната група и сестра во
изнаоѓање на нова љубов во нејзиниот живот, и бидете дел од најромантичното
запросување во Градот на светлината.