„НОЌ НА ЗЛАТНАТА ПЕПЕРУТКА“ нова книга на Тарик Али од 15.08.2018 во Култура!

Тарик Али е Пакистанец, поточно Панџаби Пакистанец. Покрај тоа што на светот му е познат како личност од филмскиот свет, тој е новинар, политички активист, и пред се’ интелектуалец …

Промоција на „Ајде погледни ме сега“, новото дело на Миранда Дикинсон и попуст на сите нејзини книги

Позната по своите љубовни приказни, оваа авторка со шест нејзини дела била на врвот на Сандеј Тајмс за најпродавани книги. Британската писателка Миранда Дикинсон е родена во 1973 година, …

Среќна среда со Елизабет Адлер: Промоција на „Куќата во Амалфи“ и попуст на сите нејзини книги

Монте Карло, Париз, Венеција, Сен Тропе…Елизабет Адлер ни носи приказни исполнети со возбуда, мистерија, љубов. Од најубавите делови на светот.  Елизабет Адлер е англиска писателка и бестселер автор на љубовни …

Промоција на „Приватни скандали“, новиот роман на Нора Робертс на 29.06.2018 во Култура

Нора Робертс е еден од најпродаваните автори со издадени над 220 книги и  ја заслужува титулата омилен романсиер на Америка, која ја доби од Њујорк Тајмс. 67-годишната авторка, родена …

Известување за одбран ракопис-победник на РОМАНИЈАДА

Почитувани, По затворањето на РОМАНИЈАДА – конкурс за најдобар роман меѓу младите неафирмирани македонски автори за 2018, од изборот на ракописи, комисијата едногласно го одбра за победник романот со …

Известување за конкурс РОМАНИЈАДА 2018

Почитувани учесници на конкурсот за најдобар роман меѓу младите неафирмирани македонски автори Романијада 2018, ве известуваме дека добитникот ќе биде соопштен веднаш по завршувањето на Саемот на книгата, односно …

Саемот на книга започнува на 3-ти мај, со промоција на „МИТОТ ЗА ЛИНКОЛН“! #КултраНаСаем2018

СО ПРОМОЦИЈА НА ВОЗБУДЛИВИОТ ТРИЛЕР „МИТОТ ЗА ЛИНКОЛН“ ЗАПОЧНУВА САЕМОТ НА КНИГА! Култура и оваа година за своите читатели има подготвено многу намалувања, подароци, изненадувања. Саемските денови ќе бидат …

Нов политички трилер на Санта Аргирова, „Времето на Перонов“ со промоција на 27.04.2018 година

Промоцијата на новиот политички трилер на Санта Аргирова во издание на ИП Култура ќе се одржи во петок на 27-ми април, во нашата книжарница со почеток од 17 часот.  …