Jenny_Han_Blog

Новата книга на Џени Хан „П.С. Сѐ уште те сакам“ од 12.02.2018 во Култура

Интересни и романтични приказни кои младите ги обожаваат се специјалност на Џени Хан, која многу брзо во својата писателска кариера се најде на листата на најпродавани автори на „Њујорк …

27625176_1703753386330230_7265882341257934068_o (1)

„Со љубов од Париз“ новата книга на Александра Потер од 5-ви февруари во продажба

Магичен роман за секоја девојка која некогаш ја сонувала блескавата светлина на Париз и љубовта која трае цел живот… „Со љубов од Париз“ на мајсторката за љубовни комедии од 5-ти февруари …

Screenshot_6

Промоција на „Траен изворник“ и гостување на авторката Вера Стојчевска Антиќ на 31-ви јануари во книжарницата Култура

На 31-ви јануари во книжарницата Култура ќе се одржи промоција на новата книга на авторката Вера Стојчевска Антиќ, „Траен изворник“. Во нејзината предходна книга „Мојот професор пророк“ беше претставен книжевниот опус на …

25434426_925924804240626_647898457_o

Празничен попуст во книжарницата Култура

Традиционално, како и секоја година, Култура има предновогодишни попусти на своите изданија.  Празничната еуфорија полека започнува, а празниците се одличен период да подарите книга, затоа ве покануваме во нашата …

Screenshot_4

Промоција на „Емотивен манипулатор“ на Ксенија Николова на 13.12.2017 во Интермецо

Со особено задоволство авторката Ксенија Николова и ИП Култура ве покануваат на промоцијата на „Емотивен манипулатор“, нејзиното четврто дело. Промоцијата на книгата ќе се одржи во среда, на 13.12.2017, …

РОМАНИЈАДА

РОМАНИЈАДА – Конкурс за најдобар роман меѓу младите неафирмирани македонски автори за 2018 година

Водени од желбата да се поттикне креативната мисла кај младите, а исто така да им дадеме шанса на младите домашни автори да се промовираат, и особено охрабрени од досегашниот …

23244337_1612151872157049_1502370022876190697_n

Гостувања на македонски автори на Традиционалниот ноемвриски саем на Култура

Во роденденскиот месец на ИП Култура, од 14 до 25 ноември се одржува Традиционалниот ноемвриски саем, на кој имаме многу промоции, гостувања и големи попусти.  Во последните пет дена …

cover

Со „Потекло“ на Ден Браун се отвора Традиционалниот ноемвриски саем на Култура

По повод роденденскиот месец на Култура, Традиционалниот ноемвриски саем (14-25.11.2017) ќе биде отворен со „Потекло“ од Ден Браун. Најновиот роман на Ден Браун „Потекло“ (во оригинал ORIGIN) ја доживеа …

Book

Новата книга на Дијана Чејмберлен „Преправај се и танцувај“ од 06.11.2017 во Култура

„Преправај се и танцувај“ е приказна за вистината на едно семејството, нивните лаги и неверојатна комбинација на двете. Од авторката на „Неопходни лаги“, Дијана Чејмберлен, наскоро пристигнува нова приказна. Моли …

20170404_150400-01

„ПЕТТОТО ГОДИШНО ВРЕМЕ“ ОД САШО ДИМОСКИ НАСКОРО НА АЛБАНСКИ ЈАЗИК

Престижниот албански издавач ОМБРА ГВГ наскоро ќе го објави албанското издание на романот Петтото годишно време од Сашо Димоски. Токму за овој роман, Димоски се закити со Рациново признание …